Симптоми та лікування вірусної ангіни у дітей

вірусна ангіна у дітей

Діти дошкільного віку в більшій мірі схильні до вірусних захворювань в зв’язку з тим, що імунна система ще недостатньо сформована. Ускладнюється ситуація ще тим, що малюки ще не можуть точно описати свої скарги. В результаті батьки затягують з лікуванням, з’являються ускладнення. Поширеним явищем в дитячому віці є вірусний тонзиліт (ангіна).

вірусна ангіна у дітей

Що являє собою вірусна ангіна у дітей?

Вірусна ангіна – це захворювання, яке характеризується ураженням піднебінних мигдалин. Найчастіше з хворобою доводиться стикатися в період міжсезоння. Низька температура і підвищена вологість в приміщеннях провокує розмноження хвороботворних мікроорганізмів. Запалення мигдаликів може провокувати аденовірус, вірус грипу або гала вірус. Рідше захворювання розвивається внаслідок ураження дитини вірусом герпесу. Таке захворювання носить назву гепесна ангіна.

Більшою мірою до хвороби схильні діти молодшого шкільного віку, а також малюки, які відвідують дитячі садки. У колективах патогенна мікрофлора швидко поширюється. Заразитися можна при контакті або повітряно-крапельним шляхом. Якщо в класі або групі дошкільного закладу з’явилась одна інфікована дитина, обов’язково захворіють ще кілька.

вірусна ангіна у дітей фото горла

Розвиток вірусної ангіни у дітей

Про розвиток запалення може свідчити почервоніння і набряк мигдаликів.

У немовлят захворювання зустрічається набагато рідше. Імуноглобуліни, що захищають від інфекції, передаються дитині з молоком матері. Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, ризик зіткнутися з хворобою збільшується. На жаль, немовлята набагато гірше переносять захворювання. Часто розвиваються ускладнення, спровоковані приєднанням бактеріальної інфекції.

Запідозрити розвиток тонзиліту у грудничка мама може, якщо немовля почало відмовлятися від їжі, стало примхливим. Характерним є специфічний звук під час плачу.

Читайте також:

Виразково-некротична ангіна у дітей і її лікування
Швидке одужання після фолікулярної ангіни у дітей

вірусна ангіна у дітей лікування фото

Класифікація вірусної ангіни у дітей

Залежно від типу вірусу, яким було спровоковано запалення, виділяють наступні види ангіни:

 • аденовірусна;
 • герпетична;
 • грипозна.
 • Виходячи з клінічної картини, виділяють наступні види тонзиліту у дітей:Катаральна ангіна. Захворювання розвивається різко, але протікає в легкій формі. Температура тіла найчастіше залишається нормальною. Аналізи крові показують незначні зміни в організмі.
 • Фолікулярна ангіна. Запалення супроводжується підвищенням температури тіла, симптомами загальної інтоксикації, болем при ковтанні. Характерним є набрякання фолікулів. Їх легко можна побачити під час огляду горла. Якщо приєднується бактеріальна інфекція, фолікули можуть нагноюватися (розвивається гнійна ангіна).
 • Лакунарна ангіна. Первинні симптоми схожі з ознаками попередньої форми. Самопочуття маленького пацієнта різко погіршується. Крім набрякання фолікул утворюється білий наліт, який може покривати всю поверхню гланд. Лакунарний і фолікулярний вид захворювання може діагностуватися одночасно.

У медицині виділяють також такі поняття, як первинна та вторинна ангіна у дітей. До первинних належать інфекції, які розвиваються самостійно. Вторинна ангіна – ускладнення інших захворювань інфекційного характеру таких, як кір, грип, скарлатина і т. д.

 

герпесвірусна ангіна у дітей

Причини і фактори розвитку захворювання

Якщо говорити про вірусний тонзиліт, то від нього найчастіше страждають діти дошкільного віку в зв’язку зі слабкою імунною системою. До групи ризику потрапляють малюки, які в період сезонних холодів відвідують дитячі садки. Справа в тому, що вірус патогенна мікрофлора, що може передаватися повітряно-краплинним або контактним способом. При цьому інкубаційний період може тривати до п’яти днів. Це означає, що дитина вже може бути зараженою, але основні симптоми хвороби ще будуть відсутні.

Від стану імунної системи дитини напряму залежить, з яким типом тонзиліту доведеться зіткнутися малюкові. Так, якщо дитина правильно харчується, регулярно проводить час на свіжому повітрі, не має хронічних захворювань, запалення, швидше за все, вона перенесе в катаральній формі.

До факторів, що сприяють розвитку захворювання можна віднести також зміну імунітету при переохолодженні, стресовій ситуації, зміні клімату, авітамінозі і т. д. Часто ангіна діагностується у дітей до року в зв’язку зі зниженням захисних сил організму на тлі прорізування зубів.

вірусна ангіна у дітей скільки тримається температура

Розвиток вірусної ангіни в дитячому садку

У дитячому колективі інфекція швидко поширюється.

У старшому віці ангіна може розвиватися через переохолодження. Часто від хвороби страждають діти підліткового віку в літній період. Причиною служить вживання холодних напоїв або морозива.

ентеровірусна ангіна у дітей

Симптоми вірусної ангіни у дітей

У дітей ангіна протікає набагато складніше, ніж у дорослих. Часто розвиваються ускладнення. Можливий перехід однієї форми захворювання в іншу, до вірусної інфекції нерідко приєднується бактеріальна.

Якщо запалення розвивається в найбільш простій формі (катаральній), то дитина буде скаржитися, лише на біль в горлі. Загально самопочуття буде нормальним. При правильній терапії захворювання пройде за 3-4 дня.

На жаль, частіше батькам доводиться стикатися з більш важкими формами тонзиліту. Захворювання розвивається стрімко. У першій половині дня малюк може активно гратися, а після обіду почати вередувати, відмовлятися від їжі. Насторожити повинні також наступні симптоми:

 • біль в горлі – перша ознака вірусної ангіни
 • різке підвищення температури тіла дитини до 38-40 ° С;
 • сонливість;
 • загальне погіршення самопочуття;

Звертатися за медичною допомогою необхідно негайно. Стан дитини може різко погіршитися. При лакунарній формі ангіни може спостерігатися найсильніша інтоксикація. У малюка може з’явитися рвота. У зв’язку з набряком мигдаликів, нерідко голос набуває гугнявий відтінок. Діти можуть скаржитися також на неприємний смак у роті.

Часто вірусна ангіна поєднується з респіраторними симптомами такими, як нежить, кашель, стоматит, кон’юнктивіт.

Читайте також:

Діагностика герпесної ангіни у дітей

ентеровірусна ангіна у дітей симптоми і лікування

Діагностика вірусної ангіни у дітей

Своєчасно поставлений діагноз – гарантія успішної терапії вірусної ангіни. Якщо неприємні симптоми з’явилися у малюка, звертатися за консультацією до лікаря необхідно негайно, навіть при нормальній температурі тіла. Має значення також диференціальна діагностика, що дозволяє виключити інші захворювання і з перших днів призначити правильне лікування.

При підозрі наявності захворювання у дитини слід звернутися до сімейного лікаря або дитячого ЛОРа. Фахівець зможе поставити точний діагноз, використовуючи такі методики:

 • Опитування. Спеціаліст уточнює, коли змінилася поведінка дитини, з якими симптомами спочатку довелося зіткнутися. Важливо виявити, чи не довелося дитині в минулому перенести інші захворювання інфекційного характеру.
 • Огляд слизової зіву. Характерною ознакою ангіни є зміна структури і кольору слизової. При катаральній ангіні мигдалики набувають бордового відтінку. Якщо помітні фолікули або білий наліт, розвивається ускладнена форма вірусного тонзиліту.
 • Загальні аналізи сечі і крові. Підвищений вміст лейкоцитів в біологічному матеріалі говорить про стрімкий розвиток запального процесу.
 • Дослідження мазка з глотки. Це один з найбільш точних методів диференціальної діагностики. З його допомогою вдається виявити, яким типом збудника спровоковано захворювання.
 • Фарингоскопія. Завдяки спеціальному пристосуванню з дзеркалом лікар може визначити локалізацію запалення, кількість нальоту. За типом нальоту також можна судити про форму ангіни. Якщо біла плівка легко знімається шпателем і не залишає синців, швидше за все, довелося зіткнутися з лакунарною ангіною. Важко відокремлюваний гнійний наліт може свідчити про розвиток дифтерії.

Щоб вибрати правильний метод лікування важливо диференціювати вірусну ангіну з бактеріальною. Починати приймати антибіотики при перших же ознаках захворювання – неправильно!

вірусна ангіна у дітей лікування комаровский

Лікування вірусної ангіни у дітей

Швидко відновити здоровий стан дитини допоможе комплексний терапевтичний підхід. Важливо правильно налагодити режим харчування і відпочинку маленького пацієнта, підібрати відповідні препарати. На допомогу прийти можуть і народні рецепти.

Читайте також:

Медикаментозне лікування катаральної ангіни у дітей
Лакунарна ангіна у дітей і її правильне лікування

Медикаментозна терапія при вірусній ангіні у дітей

Лікування ангіни легкого і середнього ступеня тяжкості може проводитися амбулаторно. Якщо стан дитини стрімко погіршується, приєдналася бактеріальна інфекція, може знадобитися госпіталізація.

При вірусній формі ангіни у дітей використовують спеціальні противірусні препарати. Хороші результати дають препарати Ремантадин, Таміфлю, Віферон. При герпетичній ангіні може бути призначений Ацикловір або Тілоран. Обов’язковими є препарати з антисептичними властивостями. Дитині можуть бути призначені такі препарати, як Хлорофіліпт або Орасепт (у формі спрею). Дітям старших 12 років можуть бути призначені таблетки зі знеболюючими і антисептичними властивостями (Стрепсілс, Лізак).

Поява гнійного нальоту може свідчити про приєднання бактеріальної інфекції. В цьому випадку фахівець додатково призначить антибіотик. Препарат вибирається після вивчення патогенної мікрофлори. Таким чином вдається виявити чутливість бактерії до певного медикаменту.

вірусна ангіна у дітей симптоми і лікування

Обов’язково повинна проводитися симптоматична терапія. Якщо вірусна інфекція супроводжується нежиттю і кашлем, варто використовувати відхаркувальні препарати (Пертусін), судинозвужувальні краплі для носа (Називін). При підвищеній температурі тіла необхідно давати дитині жарознижуючі засоби (Нурофен, Панадол).

В умовах стаціонару для лікування захворювання у дітей старших 3 років можуть застосовуватися фізіотерапевтичні методи такі, як УВЧ, електрофорез, інгаляції. Такі процедури надають знеболюючий ефект, а також стимулюють кровообіг, завдяки чому швидше відновлюється пошкоджена слизова мигдаликів.

Таблетки Ацикловір можуть бути призначені при герпетичній ангіні, Віферон – популярні противірусні свічки, Стрепсілс – антисептик для горла в формі таблеток для розсмоктування.

вірусна ангіна у дітей симптоми фото

Лікування вірусної ангіни у дітей народними засобами

Наведені нижче рецепти можуть застосовуватися як допоміжний засіб терапії вірусної ангіни у дітей. Проводити лікування з їхньою допомогою без консультації з лікарем ні в якому разі не можна.

 • Мед. Продукт володіє відмінними антисептичними властивостями. У більшості випадків його можна використовувати і для терапії вірусної ангіни у дітей. Перевагу варто віддавати свіжому меду, він містить більше корисних вітамінів і мікроелементів. Хороші результати дають інгаляції з медовим розчином. Продукт необхідно розвести з кип’яченою водою в співвідношенні 1:10. Отриманий розчин заливають в небулайзер. Процедуру варто проводити 5-10 хвилин. Медовий розчин також ефективний при полосканні горла.
 • Часник. Продукт є природним імуномодулятором, широко використовується для терапії інфекційних захворювань у дітей і дорослих. Варто приготувати настій з декількох часточок часнику і гарячого молока. Засіб необхідно вживати дрібними ковтками відразу після охолодження. Такі ліки мають неприємний смак, але вважаються досить дієвими. Дітям старшим 12 років можна також приймати по чайній ложці свіжовичавленого соку часнику один раз в день.
 • Цибуля. Рекомендується розрізати овоч навпіл і дихати парами свіжого соку 5-7 хвилин. Цибуля пригнічує життєдіяльність вірусів. Хороші результати також дає цибульний відвар. Одну цибулину необхідно залити невеликою кількістю води і варити до тих пір, поки рідина не почне гуснути. Потім відвар необхідно остудити і застосовувати для полоскання горла.
 • Ромашка. Столову ложку сухої рослини необхідно залити 1 л окропу і настоювати до повного охолодження. Отриманий засіб можна використовувати для полоскання горла. Ромашка – відмінний природний антисептик.
 • Сода. Цей продукт також має знезаражувальні властивості. Чайну ложку порошку необхідно розвести в склянці теплої води. Отриманим розчином необхідно полоскати горло 4-5 разів на день. Якщо терапію починати з появою перших симптомів, впоратися із запаленням вдасться за 2-3 дня. Соду можна замінити кухонною сіллю.

вірусна ангіна у дітей фото

Продукти, які допоможуть впоратися з вірусною ангіною

За допомогою часнику з молоком вдасться швидше вилікувати ангіну, Ромашка – природний антисептик, Пари ріпчастої цибулі вбивають хвороботворні віруси

Спосіб життя при вірусній ангіні

Будь-яке запальне захворювання вимагає постільного режиму. Але змусити дитину проводити час в ліжку не завжди вдається. Тому батькам необхідно створити спокійну обстановку, виключити розваги, що викликають емоційний підйом малюка.

Нормальна вологість і свіже повітря допоможуть дитині прийти в норму. При підвищеній температурі тіла виходити на вулицю не рекомендується. Тому приміщення необхідно регулярно провітрювати.

Приділити увагу доведеться і режиму харчування. Відмовитися потрібно від продуктів, що дратують горло (тверде печиво, сухарики, гострі приправи, солодощі). Дитині варто частіше пропонувати теплі (не гарячі!) напої такі, як чай або компот. Важливо вживати також чисту воду – не менше 50 мл на кілограм ваги дитини на добу.

Теплий чай знизить больові відчуття і допоможе впоратися з інфекцією.

Швидко відновити здоров’я допоможе вітамін С, який у великій кількості міститься в лимонах. Але в чистому вигляді давати продукт дитині під час ангіни не можна. Якщо у малюка відсутня алергія, лимон можна додавати в чай.

вірусна ангіна у дітей комаровский

Ускладнення від вірусної ангіни у дітей

При своєчасному лікуванні ускладнення розвиваються рідко. Повністю привести організм в норму вдається за 5-7 днів. А ось нехтування терапією призводить до того, що до вірусної інфекції приєднується і бактеріальна. При цьому ризик ускладнень різко збільшується. У дитини може розвиватися гнійний абсцес, що вимагає негайного хірургічного втручання. Через 2-3 тижні після бактеріального тонзиліту може розвиватися гостра ревматична лихоманка. Як ускладнення може розвиватися також отит, менінгіт, лімфаденіт і інші захворювання інфекційного характеру.

вірусна ангіна лікування у дітей

Профілактика вірусної ангіни у дітей

Діти з міцним імунітетом хворіють значно рідше. Тому батькам необхідно стежити за режимом харчування і відпочинку дітей, регулярно проводити час з ними на свіжому повітрі.

Ангіна – інфекційне захворювання. Тому по можливості варто обмежувати контакт з інфікованими. Якщо в сім’ї є хвора дитина, для неї варто виділити окремий посуд і постіль.

Після повного одужання фахівці часто призначають дітям вітамінні комплекси, а також імуномодулюючі препарати. Таким чином вдається зміцнити захисні сили маленького пацієнта, уникнути ускладнень.

Вірусна ангіна – підступне захворювання, яке потребує швидкої реакції з боку батьків і лікарів. При правильному підході до терапії відновити здоров’я дитини вдасться максимально швидко.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: